VITAMÍNY A ANTIOXIDANTY

Sú naši kamoši ktorých využívame hlavne v rámci prevencie zdravia, sú v tomto období myslím všetkým dobre známi.
Ale čo v kozmetike?
Tiež tu ide trošku aj o prevenciu – starám sa o svoju pleťku aj v rámci prevencie, nie keď je už zle. Zle v zmysle že už nie som spokojná so svojím vzhľadom či už esteticky alebo zdravotne. Veď viete že vždy vravím a odporúčam že najpodstatnejšia je domáca starostlivosť ktorá zahŕňa aj produkty ktoré obsahujú vitamíny.
Čo je ale najpodstatnejšie pri vitamínoch v kozmetike je, že nie sú zdrojom energie ani stavebnou zložkou, ale sú súčasťou enzýmových procesov, ktoré urýchľujú alebo aktivujú rôzne reakcie v našom tele.
Majú funkciu takzvaných katalyzátorov, biochemických reakcií ktoré sú tak nesmierne dôležité pre náš život.
A čo z toho v kozmetike najviac zaujíma nás?
ANTIOXIDANTY
Vitaminy ako napríklad A, B6, C, E sú označované ako antioxidanty a tie veru sú mega dôležité pre zdravie (kraaaaasu) našej pleťky.
Antioxidanty sú dôležité pre regeneračné a rejuvenizačné procesy v koži. Lebo môže sa stať že voľné radikály (smog, prach, UV žiarenie, stres atď) oxidujú lipidy pokožky, tieto následne neplnia ochranné funkcie v pokožke, taktiež poškodzujú zárodočné bunky pokožky, dochádza k strate regeneračnej schopnosti, poškodzujú sa štruktúrne bielkoviny a fibroblasty, dochádza k nedostatku funkčného kolagénu a elastínu a takto sa to nabaľuje a nabaľuje až dochádza k neželaným poškodeniam ktoré vnímame v lepšom prípade ako predčasné starnutie a v horšom choroby kože (citlivosť pleťky, ekzém, akné..)
A to veru nechceme.
Preto je veľmi dôležité do svojej dennej rutiny zaradiť aj produkty ktoré to májú vo svojom popise práce – chrániť pleťku pred voľnými radikálmi.